Jak dbać o uszczelki w samochodzie?
Przymarznięte drzwi w samochodzie, nieprzyjemne świszczenie, szybkie wychładzanie się pojazdu w zimie? Czy tych nieprzyjemnych sytuacji można w jakiś prosty sposób uniknąć? Czy odpowiednią pielęgnacją możemy przedłużyć żywotność uszczelek samochodowych?
Tak, uszczelki w samochodzie wykonane z gumy wymagają regularnej pielęgnacji, aby zachowały swoje właściwości — elastyczność i dobrą izolację. Systematyczne czyszczenie i konserwacja opóźnią proces ich starzenia się. A dzięki odpowiedniej pielęgnacji staną się bardziej odporne działanie warunków atmosferycznych. W jaki sposób możesz samodzielnie zadbać o uszczelki? I czym smarować uszczelki w samochodzie? Dowiesz się tego, z naszego artykułu!
Uszczelki samochodowe - co warto o nich wiedzieć?
Uszczelki samochodowe odpowiadają za izolację wnętrza samochodu. Gdy są nowe, znakomicie spełniają to zadanie. Jednak po kilku latach mogą zacząć tracić swoje właściwości. Guma, z której są wykonane, parcieje i twardnieje pod wpływem działania niskich i wysokich temperatur, promieni słonecznych i promieniowania UV.
Uszczelki, które straciły swoje właściwości mogą częściej przymarzać, a także przypuszczać wilgoć i zimne powietrze do wnętrza auta. W niektórych przypadkach, zużycie uszczelek może powodować także nieprzyjemne świszczenie w trakcie jazdy. Jednak regularne stosowanie preparatów do konserwacji uszczelek samochodowych może spowolnić ten proces.
Konserwacja uszczelek nie tylko ochroni je przed niskimi temperaturami i innymi czynnikami zewnętrznymi. To także lepszy wygląd samochodu! Czyste i zadbane uszczelki potrafią naprawdę wiele zmienić. Ten detal jest od razu zauważalny po otwarciu drzwi w samochodzie. Dodatkowo zabezpieczone powierzchnie często mniej się brudzą i utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsze.
Konserwacja uszczelek samochodowych - jak o nie dbać?
Uszczelki samochodowe to często pomijany element w trakcie czyszczenia samochodu. Regularna pielęgnacja pomoże poprawić wygląd uszczelek i ich kondycję. Czyszczenie i konserwację przeprowadzamy przynajmniej kilka razy do roku. Szczególną uwagę należy im poświęcić w zimie, aby przymarznięte drzwi nie były problemem.
Jak wyczyścić uszczelki w aucie
Proces konserwacji uszczelek samochodowych rozpoczniemy od dokładnego wyczyszczenia powierzchni. Możemy użyć do tego dedykowanych produktów do czyszczenia gumy, np. ADBL Tire and Rubber Cleaner. Nanosimy preparat na pędzelek i czyścimy uszczelkę, a następnie przecieramy powierzchnię suchą szmatką. Staramy się dokładnie usunąć zabrudzenia z wszystkich rowków i zagłębień. W przypadku uszczelek we wnękach drzwi uważamy, aby w trakcie czyszczenia nie pobrudzić podsufitki.
Czym smarować uszczelki w samochodzie?
Uszczelki zabezpieczamy za pomocą dedykowanych do tego celu preparatów, najczęściej na bazie silikonu. Produkty te dobrze się wchłaniają w powierzchnię gumy, nie brudzą i można je kupić od kilkunastu złotych. Nie zalecamy do konwersacji uszczelek domowych sposobów, np. wazeliny.
Do konserwacji uszczelek możemy polecić dwa produkty - Sonax Silikon do uszczelek, który pielęgnuje i odżywia gumę lub Shiny Garage Seal Separator, który dodatkowo zawiera składniki antystatyczne i zachowuje właściwości przy -50 stopniach Celsjusza.
Oba te produkty są bardzo proste w użyciu, ponieważ mają już wbudowany aplikator. Wystarczy za jego pomocą rozprowadzić produkt po suchej i czystej gumie, a następnie pozostawić do wchłonięcia. Nadmiar produktu możemy po czasie dotrzeć suchą szmatką z mikrofirby.
Uszkodzone uszczelki - jak sobie z nimi radzić?
Regularna pielęgnacja pozwala utrzymać stan uszczelek w dobrym stanie oraz zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia i ogranicza przymarzanie. Jednak co zrobić, gdy przymarznięte uszczelki uniemożliwiają nam dostanie się do samochodu? Na pewno nie powinniśmy szarpać drzwiami, bo wtedy istnieje ryzyko uszkodzenia uszczelek. Możemy spróbować wtedy dostać się do samochodu od strony pasażera i włączyć ogrzewanie, aby odmrozić drzwi.
Czy jest jakiś sposób na uszkodzone uszczelki? Niestety, jeśli mechanicznie uszkodzimy uszczelkę, jedynym sposobem jej naprawy jest wymiana. Jednak zadbane uszczelki są bardziej elastyczne, a co za tym idzie o wiele mniej podatne na takie uszkodzenia.