Polerka oscylacyjna, czy rotacyjna?
Prace związane z pielęgnacją i polerowaniem lakieru samochodowego mogą być przeprowadzane na multum różnorodnych sposobów. Lakier bowiem można polerować zarówno ręcznie, jak i maszynowo, korzystając z różnorodnych urządzeń, zaczynając na ręcznych padach polerskich, a kończąc na kompleksowo zestawionych gąbkach polerskich i maszynach orbitalnych. Właśnie maszyny polerskie są tematem poniższego artykułu. Która z nich jest lepszym wyborem dla danego użytkownika? Która maszyna lepiej nadaje się do wycinania, a która do wykańczania lakieru? Czy warto inwestować w droższe maszyny polerskie? Postaramy się rozjaśnić te kwestie w następnych akapitach.
Przechodząc do pierwszego pytania, odpowiedź brzmi: to zależy. Nie istnieje pojedyncza receptura na najskuteczniejsze polerowanie. Wszystko zależy od wielu czynników takich jak twardość i odporność na ścieranie powłoki lakierniczej, jej grubość, zastosowane materiały ścierne, technika i dostępność maszyn polerskich, a także wiele innych. Warto więc być zaopatrzonym w kilka maszyn polerskich, aby jak najdokładniej dopasować technikę do polerowanej powierzchni.
W jakich sytuacjach najlepiej sięgnąć po maszynę rotacyjną?
Maszyny rotacyjne obracają dyskiem wsporczym w jednej płaszczyźnie. Dzięki temu straty mocy występujące podczas polerowania nimi lakieru samochodowego są dosłownie minimalne. Jeśli zestawimy taką moc z odpowiednim padem polerskim, otrzymujemy doskonałe narzędzie do usuwania nawet najgorszych zadrapań z powierzchni lakieru. Maszyny rotacyjne mają bardzo agresywną charakterystykę pracy. W przypadku pielęgnacji twardych lakierów i wycinania głębokich i intensywnych zarysowań to właśnie maszyny rotacyjne są najlepszym rozwiązaniem przez fakt, że dokładnie docinają lakier w wybranym miejscu. Oczywiście maszyny rotacyjne nie są bezbłędnymi narzędziami i mają swoje wady. Wielu użytkowników omija je ze względu na ich ograniczoną stabilność podczas pracy. Ich wysoka moc przekłada się na zwiększone wibracje padów i przymus bardziej intensywnego kontrolowania ustawienia maszyny względem powierzchni lakieru, a także zwiększone ryzyko powstawania swirli, czyli kolistych hologramów na powierzchni klaru. Ponadto polerka rotacyjna wykazuje większą tendencję do przepalania lakieru i niszczenia jego powierzchni, jeśli użytkownik nie kontroluje obrotów maszyny i temperatury powłoki lakierniczej. Jeśli więc uczysz się polerować, zdecydowanie możesz wybrać maszynę rotacyjną, jednak należy liczyć się z faktem, iż może ona być dość trudnym narzędziem. Jeśli jednak opanujesz pracę na maszynie rotacyjnej, każda technika polerska stoi przed Tobą otworem!
Kiedy warto skorzystać z maszyny Dual Action?
Maszyny oscylacyjno–rotacyjne to doskonałe wyjście dla młodych detailerów, którzy dopiero zaczynają przygodę z polerowaniem. Podczas pracy na maszynie Dual Action pad pracuje w dwóch płaszczyznach, więc minimalizuje ryzyko przetarcia, lub przepalenia lakieru samochodowego. Ponadto są one doskonałym wyjściem dla większości użytkowników oczekujących eleganckiego wykończenia lakieru i wygody pracy. Maszyny dual action skierowane są także do osób poszukujących najbardziej uniwersalnego rozwiązania gwarantującego zrównoważone wypracowanie materiału. Dual Action nie oferuje jednak takiej siły cięcia, jak w przypadku maszyn rotacyjnych. Maszyny tego typu są dość specyficznie wykonane i przez zastosowanie przegubu generującego skok talerza oporowego, maszyna traci dość dużo mocy oddawanej na lakier. Niemniej jednak dla wytrwałego detailera, nawet najtwardszy lakier nie będzie stanowił problemu, jeśli odpowiednio zestawi ze sobą kolejne elementy systemu polerskiego. Dual Action jest więc zdecydowanie bardziej przystępnym systemem, jednak jego charakterystyka sprawia, że może nie sprostać wymaganiom niektórych użytkowników, oczekujących maksymalnej siły cięcia.
Czy warto zaopatrzyć się w maszyny w wyższych cenach?
Jak zwykle bywa w tej kwestii, cena nie zawsze dyktuje trwałość, czy jakość. Niemniej jednak droższe maszyny polerskie pokroju Rupes’a czy Flex Tools charakteryzują się wyższą trwałością i żywotnością niż niektóre urządzenia z niższych półek cenowych. Ponadto dłuższy okres gwarancyjny, jak i szersza dostępność części przemawiają za zakupem właśnie tego typu maszyn.
Mamy nadzieję że ten krótki przewodnik po maszynach polerskich pomoże Wam dobrać najbardziej optymalne dla siebie urządzenie. Jeśli nie jesteście pewni swojego wyboru, skonsultujcie się z innymi użytkownikami na forach internetowych i detailerami. Opinia regularnego użytkownika na temat poszczególnych maszyn to najlepszy wyznacznik ich wartości.