Autodetailing: co potrzebne? Te produkty musisz mieć na dobry początek!
Autodetailing, czyli szeroko rozumiana pielęgnacja samochodu to proces wymagający zastosowania różnorodnych preparatów i chemii samochodowej. Wynika to nie tylko z faktu, że dobrze dobrane środki czyszczące nie tylko pozwalają na o wiele lepsze oczyszczenie samochodu, ale także są o wiele bezpieczniejsze dla niego niż szeroko stosowane środki jak płyn do mycia naczyń, czy na przykład silne środki żrące stosowane w przemyśle ciężkim. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam podstawowe produkty, które są potrzebne do rozpoczęcia profesjonalnej pielęgnacji pojazdów.
Preparaty czyszczące i konserwujące
Środki czyszczące to bazowy zakup czekający każdego początkującego detailera. Bazowa gama produktów, w jakie powinien zaopatrzyć się detailer to szampon samochodowy, piana aktywna, quick detailer, środek APC, deironizer i środki czyszczące do szyb samochodowych. Opcjonalnymi preparatami będą środek do czyszczenia tekstyliów i skóry, alkohol izopropylowy, a także wosk samochodowy. Preparaty czyszczące i konserwujące powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producentów i w warunkach sprzyjających ich używaniu. Ponadto powinny być odpowiednio przechowywane, aby zachować ich parametry chemiczne i fizyczne. Zestaw przedstawiony powyżej pozwala na przeprowadzenie podstawowej pielęgnacji samochodu i zakonserwowanie jego karoserii w należyty sposób. Wymienione dalej akcesoria ułatwią oczyszczanie samochodu przy użyciu owej chemii.
Mikrofibry do czyszczenia i osuszania samochodu
Mikrofibra to podstawowe narzędzie do pracy detailera. Doskonale nadaje się do pracy zarówno wewnątrz samochodu, jak i na jego karoserii. Po dobraniu odpowiedniej gramatury możemy dzięki dobrej jakości mikrofibrze zmaksymalizować skuteczność chemii samochodowej, jaką stosujemy na powierzchni różnorodnych powierzchni. Mikrofibry waflowe doskonale sprawdzą się przy czyszczeniu szyb samochodowych, oferując maksymalną chłonność i doskonałe właściwości czyszczące. Mikrofibry o niższych gramaturach (ok. 200-260GSM) dobrze nadadzą się do czyszczenia wnętrza i pracy ze środkami typu APC i podobnymi. Mikrofibry o odrobinę wyższych gramaturach sięgających ok. 300GSM dobrze sprawdzą się w przypadku docierania Quick Detailerów, powłok i wosków na powierzchni lakieru. Grubsze mikrofibry doskonale zbierają wodę i polerują elementy na wysoki połysk, warto więc wybierać je przy docieraniu twardych substancji konserwujących i finiszowym polerowaniu lakieru samochodowego. Również ręczniki do osuszania charakteryzują się wysoką gramaturą, jednak w ich przypadku bardzo ważnym czynnikiem jest też rozmiar i struktura włókien. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i powierzchni ręcznik będzie w stanie wchłonąć duże ilości wody, co usprawni pracę przy samochodzie.
Myjka ciśnieniowa
Myjka ciśnieniowa to prawdziwy must-have każdego detailera. Pozwala ona na doczyszczenie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń karoserii i przy zastosowaniu pianownicy, na optymalne rozprowadzenie preparatów po powierzchni karoserii. Dzięki odpowiednio sprężonemu strumieniowi wody można dotrzeć w różne niedostępne zakamarki karoserii i wytłoczyć z nich zalegający brud. Ponadto przyśpiesza proces opłukiwania karoserii po myciu techniką na dwa wiadra i zdejmowania zanieczyszczeń metalicznych z felg poprzez opłukiwanie pod ciśnieniem po spryskaniu chemią. Jest to więc urządzenie konieczne do skutecznego oczyszczenia samochodu bez stykania się z jego karoserią.
Pędzle i szczotki detailingowe
Pędzelki i szczotki są akcesoriami, które pozwalają na osiąganie najlepszych efektów podczas oczyszczania samochodu. Dzięki nim można doskonale rozprowadzić chemię po złożonych strukturach elementów, doczyścić trudno dostępne elementy jak śruby felg skręcanych, czy kratki nawiewu. Szczotki z kolei pozwalają na dokładne doczyszczenie tapicerki, elementów takich jak opony czy wnętrza nadkoli. Ponadto odpowiednio wyprofilowane szczotki do felg sprawiają, że łatwo można dostać się do głębokich bębnów felgi i odpowiednio je oczyścić. Dobierając odpowiedniej wielkości i kształtu pędzelki detailingowe możecie zmaksymalizować wygodę i efektywność pielęgnacji lakieru.
Wiadra z separatorami
Wspomniana wcześniej technika mycia samochodu na dwa wiadra jest podstawowym działaniem mającym na celu oczyszczenie samochodu przy minimalizowaniu ryzyka uszkodzenia lakieru. Wraz z wiadrem warto zaopatrzyć się w gąbkę, lub rękawicę do mycia samochodu, która będzie odpowiednio namaczana w wodzie z szamponem i płukana z zanieczyszczeń w wiadrach wyposażonych w separatory blokujące unoszenie się zabrudzeń.
Maszyna polerska i akcesoria polerskie
Maszyny polerskie to kolejny produkt, w który należy się zaopatrzyć jeśli zależy nam na właściwej pielęgnacji lakieru i optymalizacji procesów pielęgnacyjnych. Maszyny polerskie stanowią doskonałe rozwiązanie w dziedzinie wygładzania i renowacji lakieru. Po polerowaniu, lakier jest doskonale przystosowany do prac konserwacyjnych. Dobór właściwej maszyny polerskiej pozwoli na uzyskanie fenomenalnego efektu końcowego podczas pracy. Wraz z maszyną polerską warto zaopatrzyć się w pasty polerskie, pady i futra, aby złożyć odpowiedni dla Was system polerski. Rynek obfituje w maszyny polerskie i akcesoria do polerowania, co przekłada się na możliwość dokładnego dopasowania systemu do własnych preferencji.
Odkurzacz
Odkurzacz to znane każdemu urządzenie służące do odsysania zanieczyszczeń z powierzchni elementów wewnątrz samochodu. Aby dokładnie oczyścić elementy wnętrza samochodu, należy zaopatrzyć się w odpowiednie końcówki pozwalające wybić zabrudzenia z powierzchni dywaników, a także takie, które dotrą w najbardziej odległe zakątki tapicerki. Wybierając odkurzacz należy kierować się optymalnymi rozmiarami urządzenia i dużą siłą ssącą.
Oświetlenie
Podstawą do pracy z lakierem samochodowym jest odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Dobrym wyborem będą lampy ledowe pozwalające na punktowe i powierzchniowe doświetlanie karoserii i wnętrza samochodu. Pozwoli to na osiągnięcie najlepszego efektu końcowego, zmaksymalizowanie dokładności i precyzji w inspekcji lakieru.
Wymienione powyżej akcesoria i preparaty stanowią bazowe wyposażenie studia detailingu. Pozwalają one na doprowadzenie samochodu do najlepszego stanu lakierniczego i doczyszczenia wnętrza pojazdu. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał Wasze wszelkie wątpliwości co do podstawowego wyposażenia warsztatu detailingowego.