Jak i w co wyposażyć warsztat samochodowy?
Warsztat samochodowy to miejsce, w którym regularnie naprawiane są pojazdy. Bardzo często trafiają tam kierowcy, którzy mają problemy z czterokołowcami. Dlatego ważne jest, aby były one odpowiednio wyposażone- w ten sposób możliwe jest dokonanie wszelkich czynności naprawczych. Co powinniśmy wiedzieć o wyposażeniu warsztatu samochodowego? Gdzie kupić narzędzia do warsztatu samochodowego? Czego nie może zabraknąć w wyposażeniu warsztatu? Jaki sprzęt diagnostyczny jest niezbędny w warsztacie samochodowym? Zapraszamy do lektury poniższego wpisu, który odpowie na wszystkie postawione wyżej pytania.
Wyposażenie warsztatu samochodowego - podstawowe informacje
Odpowiednie wyposażenie warsztatu samochodowego to gwarancja nie tylko efektywnej pracy, ale również pełnego komfortu. Dodatkowo możemy wiele zyskać w oczach klientów. Właśnie z tego powodu w każdym warsztacie powinny znaleźć się odpowiednie urządzenia- sama ich obecność jest dla potencjalnie zainteresowanych oznaką świadczenia usług na możliwie najwyższym poziomie, a także ponadprzeciętnego profesjonalizmu. Pamiętajmy o tym, że wybór w tym zakresie jest bardzo szeroki.
Gdzie kupić narzędzia do warsztatu samochodowego?
Wyposażenie warsztatu samochodowego możemy kupić na kilka sposobów. Dość często decydujemy się na sklepy stacjonarne- wówczas jesteśmy w stanie zapoznać się z produktem na żywo. W razie jakichkolwiek wątpliwości nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopytać się sprzedawców. Wyróżnić można zarówno niewielkie sklepy lokalne, jak i ogromne dyskonty. W tym drugim przypadku cena jest nieco niższa, jednak często wiąże się to również z wyższymi cenami. Alternatywnym rozwiązaniem są zakupy w sklepie internetowym. Dlaczego jest to rozwiązanie godne uwagi? Otóż możemy liczyć na atrakcyjne ceny. Jednocześnie możliwe jest dokonanie zakupów bez konieczności opuszczania mieszkania. Do wyboru mamy wiele form płatności- sami decydujemy, która jest dla nas najbardziej przystępna. Często przesyłka w przypadku nieco większych zamówień jest zupełnie darmowa.
Czego nie może zabraknąć w wyposażeniu warsztatu?
W każdym warsztacie samochodowym powinny znaleźć się zróżnicowane elementy, które umożliwią przeprowadzenie podstawowych napraw. Absolutnym standardem są oczywiście meble- mowa o stolikach, regałach i szafkach. Kluczowe jest, aby charakteryzowały się ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością na uderzenia. Istotna jest również duża ilość szafek i szufladek- umożliwiają układanie poszczególnych akcesoriów. Nie w sposób nie wspomnieć o kluczach i innych narzędziach ręcznych. Zalecane są zestawy w formie walizki bądź skrzynki- w zależności od indywidualnych preferencji. Nie może zabraknąć kluczy nasadowych, śrubokrętów, kluczy płaskich, kluczy oczkowych, kluczy imbusowych, szczypców, klucza do filtra oleju.
Kolejnym istotnym elementem każdego warsztatu są narzędzia do serwisowania zawieszenia i układu hamulcowego. Przykładem jest chociażby podnośnik hydrauliczny, który w bezpieczny sposób unosi samochód. Jeśli planujemy serwis aut sportowych, wówczas niezbędne są podnośniki niskoprofilowe. Do pozostałych narzędzi z tej grupy zaliczamy kobyłki, leżanki warsztatowe, ściągacze do sprężyn, ściągacze do tarcz i bębnów, ściągacze do łożysk kół, a także różne dodatkowe akcesoria (papiery ścierne, szmatki, rękawiczki, smary).
Trudno wyobrazić sobie dobrze wyposażony warsztat samochodowy bez wiertarki i szlifierki- są to narzędzia, które mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Warto wspomnieć o kompresorze- może przydać się do lakierowania elementów, a także o spawarce.
Jaki sprzęt diagnostyczny jest niezbędny w warsztacie samochodowym?
Warsztat samochodowy bardzo często zajmuje się diagnostyką. Polega ona na tym, by określić stan techniczny pojazdu. Dodatkowo możliwe jest zakwalifikowanie tych napraw, które będą niezbędne do wykonania. Jeśli jesteśmy zainteresowani profesjonalną diagnostyką, wówczas musimy wyposażyć się takie elementy, jak chociażby ciśnieniomierze i mierniki podciśnienia. Kluczowe jest stanowisko do wykrywania potencjalnych uszkodzeń w elektrycznej instalacji do pomiarów układów zapłonowych i wtryskowych.
Oprócz tego mechanik korzysta z przyrządów do regulacji geometrii i kontroli zawieszenia każdego czterokołowca. Dość powszechne są również urządzenia odpowiedzialne za badanie układów napędowych i analizowania spalin. Klienci często oczekują testerów akumulatorów i przyrządów, które usprawnią kontrolę ciśnienia silnika. Absolutnym standardem są też urządzenia do ustawiania oświetlenia.