Jak odnowić plastiki wewnątrz samochodu?
Plastik wewnątrz samochodu jest jednym z materiałów w naszym pojeździe z którym najczęściej mamy styczność podczas jazdy i eksploatacji pojazdów. Z tego powodu także podlega on szybszemu zużyciu. Z czasem możemy zauważyć na nim rysy, zadrapania, czy wyblaknięcia. Jak można odświeżyć wygląd plastików wewnątrz samochodów? Dowiecie się w tym artykule!
Na ogół możemy wyróżnić trzy podstawowe metody renowacji plastiku: opalanie, malowanie i stosowanie odpowiednich kosmetyków samochodowych. Niestety czasami nie możemy skorzystać z żadnej z nich ze względu na osadzenie elementu w danym miejscu.
Opalanie plastiku polega na rozgrzaniu go do temperatury, w której staje się plastyczny, a jego zewnętrzna powłoka staje się na tyle elastyczna, że powraca do swojego poprzedniego kształtu. Niestety metoda ta ma słabe punkty, między innymi zwiększa podatność na kolejne uszkodzenia, a także nie można jej zastosować w każdym miejscu, gdyż grozi uszkodzeniem pozostałych materiałów np. okalających plastikową wstawkę. Warto także nadmienić, że opalanie jest skutecznym rozwiązaniem jedynie w przypadku twardych plastików. Jeśli więc chcemy przystąpić do renowacji plastiku, powinniśmy wpierw zdemontować element odnawiany, a także usunąć w miarę możliwości obicia z innych materiałów. Narzędziami przydatnymi podczas opalania elementów plastikowych będą z pewnością opalarka i narzędzia do ściągania elementów tapicerki. Prace rozpoczynamy od demontażu elementów które chcemy odnowić, a które możemy zdjąć z konstrukcji wnętrza samochodu. Po ich zdjęciu możemy przystąpić do właściwego procesu opalania. Ustawiamy opalarkę na temperaturę 400-600 stopni Celsjusza i stopniowo opalamy plastik. Najważniejszym elementem procesu jest tutaj utrzymanie odpowiedniej odległości opalarki od odnawianego elementu. Jeśli zbliżymy urządzenie zbytnio do powierzchni plastiku, stopimy go i nieodwracalnie odkształcimy. W całym procesie najważniejsze jest nagrzanie jedynie powierzchni elementu, podczas gdy jego tylna część powinna pozostać w naturalnej temperaturze. Obserwujemy zmiany zachodzące na plastiku i jeśli uzyskamy zadowalający efekt, odkładamy element do schłodzenia. Po powrocie plastiku do właściwej temperatury, możemy zakonserwować elementy dressingiem, co zostanie opisane w dalszej części artykułu.
Drugą metodą jest malowanie plastiku. Malowanie pozwala zarówno na odnowienie koloru, jak również odświeżenie struktury plastiku, przy zastosowaniu odpowiednich farb. Na rynku dostępne są różnorodne farby i lakiery, jednak w tym wypadku warto zastosować farbę dedykowaną do odmalowywania plastiku wewnątrz samochodu. Po nałożeniu na plastik nabiera ona odpowiedniej faktury, przez co wygląda naturalnie i zachowuje odpowiedni stopień połysku. Farba ta najczęściej dostępna jest pod postacią lakieru strukturalnego w sprayu, który możemy kupić w każdym sklepie lakierniczym, oraz w sklepach internetowych. Poza owym lakierem będziemy także potrzebowali taśmy malarskiej oraz folii ochronnej, które posłużą nam do zabezpieczenia elementów, których nie chcemy pomalować, a także narzędzi do ściągania tapicerki, które pozwolą nam usunąć elementy z wnętrza pojazdu. Pracę rozpoczynamy od zdjęcia elementów plastikowych z wnętrza samochodu. Jeśli któryś z nich jest połączony na stałe z innym elementem, którego nie chcemy malować, musimy zabezpieczyć go folią malarską, oraz taśmami malarskimi. Oczyszczony element dokładnie oklejamy taśmą tak, aby pozwolić farbie na właściwe rozłożenie się na jego powierzchni, jednocześnie uniemożliwiając jej kontakt z pozostałymi materiałami. Następnie przystępujemy do malowania plastiku spryskując element farbą z odpowiedniej odległości. Musimy zwracać uwagę, czy atomizer puszki nie „pluje” lakierem, oraz czy rozkładamy farbę równomiernie po całej powierzchni plastiku. Po zakończeniu malowania powinniśmy pozostawić element do wyschnięcia, a następnie wmontować go z powrotem do wnętrza pojazdu.
Ostatnią i jednocześnie najmniej skomplikowaną metoda jest wykorzystanie odpowiednio dobranej chemii samochodowej. Na rynku dostępnych jest wiele czernideł i dressingów, które pozwolą przywrócić dawną elegancką czerń i jednolitą powłokę na elementach plastikowych. Choć rozwiązanie to jest najmniej trwałe, oferuje oryginalny wygląd i piękny efekt końcowy. Do przeprowadzenia prac na elementach plastikowych, potrzebować będziemy preparatu chemicznego według własnego uznania (czernidła, dressingu, lub quick detailerów do wnętrza samochodu), oraz ściereczek z mikrofibry. Pracę rozpoczynamy od oczyszczenia wnętrza samochodu z zabrudzeń i zanieczyszczeń. Następnie aplikujemy wybrany środek na powierzchnię plastiku. O ile quick detailer wymaga użycia jedynie ściereczki z mikrofibry, o tyle dressingi i czernidła lepiej aplikuje się za pomocą gąbkowego aplikatora. Pozwala on na lepsze rozprowadzenie preparatu po powierzchni plastiku, a także istnieje mniejsze ryzyko, że się nim ubrudzimy. Po zaaplikowaniu środków należy wytrzeć ich nadmiar za pomocą mikrofibry i w tym miejscu kończy się nasze zadanie. Element plastikowy jest zakonserwowany i zyskał odświeżony wygląd.
Powyższe rady opisują, w jaki sposób odświeżyć wygląd plastików wewnątrz pojazdu. Aby jednak zachować go na dłużej, należy regularnie dokonywać konserwacji i czyszczenia elementów wykończenia wnętrza.