Dekontaminacja lakieru
Dekontaminacja lakieru to hasło które spędza sen z powiek wielu amatorom detailingu. Czym jest dekontaminacja? Jest to proces polegający na usuwaniu z powierzchni i struktury lakieru różnorodnych zanieczyszczeń i osadów. W procesie tradycyjnego mycia nie jesteśmy w stanie usunąć z lakieru tak dużej ilości zanieczyszczeń, jak w przypadku dekontaminacji. W tym artykule przedstawimy prawidłowo przeprowadzoną dekontaminację krok po kroku.
Pierwszym etapem przy dekontaminacji lakieru będzie dokładne umycie karoserii techniką „na dwa wiadra”. Po dokładnym umyciu pojazdu należy przejść do usuwania osadów smolistych i asfaltu. W tym celu należy skorzystać z tar removerów, czyli środków rozpuszczających smołę i kleje naturalne. Spryskujemy nimi powierzchnie lakieru i pozostawiamy do zareagowania, a następnie zmywamy zanieczyszczenia miękką, wilgotną mikrofibrą. Kolejnym krokiem jest deironizacja, czyli usunięcie opiłków metalowych i pyłów metalicznych. W tym celu należy posłużyć się deironizerem, czyli produktem dostosowanym do usuwania konkretnie tego typu zanieczyszczeń. Spryskujemy nim powierzchnię lakieru i pozostawiamy do zareagowania. Po zakończeniu deironizacji należy spłukać samochód wodą pod ciśnieniem, należy też pamiętać, aby nie dopuścić do zaschnięcia preparatu na lakierze.
Kiedy przejdziemy przez wszystkie wymienione etapy możemy dokonać wstępnej inspekcji lakieru. Jeśli nadal widzimy na lakierze zanieczyszczenia takie jak żywice drzewne, warto potraktować je dedykowanymi w tym celu środkami. Należy nakładać je na lakier np. za pomocą wacika higienicznego i delikatnie usuwać z jego powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli jednak nie poprawi to stanu lakieru i nadal czujemy pod palcami chropowate wypusty na jego powierzchni, zdecydowanie warto sięgnąć po glinkę detailingową i przeprowadzić kompletny proces glinkowania. Jest to ostateczne rozwiązanie przy dekontaminacji lakieru i pozwala na maksymalne wygładzenie jego powierzchni. Do przeprowadzenia tego działania powinniśmy wykorzystać glinkę dopasowaną twardością do twardości samego lakieru, a także preparat dostosowany do zapewnienia najwyższego poślizgu na lakierze. Należy podzielić glinkę na kilka kawałków o optymalnej wielkości, wygnieść z niego okrągły dysk i, spryskując lakier lubrykantem, delikatnie przesuwać ją po powierzchni karoserii, wycierając z niej nierówności i osady zamknięte w jego strukturze. Po przeprowadzeniu glinkowania lakier powinien osiągnąć pożądany poziom gładkości i czystości.
Przedstawione powyżej etapy dekontaminacji lakieru można oczywiście powtarzać, jeśli okaże się, że lakier nadal nie został dokładnie oczyszczony, lub że podejmowane działania dają zbyt słabe efekty. Najlepiej dokonywać dekontaminacji krok po kroku, aby zachować maksymalną czystość lakieru i nie pozwolić mu na wchłonięcie kolejnych zabrudzeń. Należy także zwrócić uwagę na miejsce w jakim przeprowadzana jest dekontaminacja lakieru. Nie należy przeprowadzać jej w miejscu naświetlonym światłem słonecznym, a także wyeksponowanym na silny wiatr. Powinno też być na tyle czyste, aby nie pozwolić na podnoszenie pyłów z nawierzchni i ponowne osadzanie ich na powierzchni lakieru. Cena dekontaminacji lakieru w profesjonalnym zakładzie może wynosić od 80zł wzwyż. Niemniej jednak kompletny zestaw do przeprowadzenia dekontaminacji można złożyć w cenie ok. 150zł. Warto więc rozważyć obie opcje mając na względzie własne możliwości i preferencje.