Malowanie felg stalowych i aluminiowych - Zrób to poprawnie
Chyba każdy z nas lubi schludnie wyglądające felgi. Są one idealnym dodatkiem, który poprawia wygląd samochodu, a czasami również jego właściwości jezdne. Dobrze położona powłoka lakieru nie tylko poprawia wygląd felgi, ale też zabezpiecza ją przed korozją i uszkodzeniami chemicznymi. Jak więc odświeżyć wygląd naszych felg? Dowiecie się w tym poradniku.
Malowanie felg stalowych
Felgi stalowe to mniej skomplikowana konstrukcja, która charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, niż felga aluminiowa. Felgi stalowe, które zostały uszkodzone lub przetarte, mogą mieć tendencję do rdzewienia. W pierwszej kolejności powinniśmy oczyścić je zarówno z zalegającego brudu, jak również z rdzawych osadów. Następnym krokiem jest usunięcie osadów rdzy i zmatowienie lakieru. W tym celu najlepiej użyć klocka szlifierskiego z papierem ściernym. Usuwamy wszystkie ślady pocierając lakier papierem. Matowimy go dopóki nie usuniemy wszystkich niedoskonałości, a lakier przyjmie jednolitą fakturę. Następnie przechodzimy do zabezpieczenia materiału podkładem antykorozyjnym.
Możemy skorzystać z podkładów epoksydowych dostępnych zarówno w formie płynnej do aplikacji za pomocą pędzla, jak i w formie sprayu. Miejsca, w których dotarliśmy do czystego metalu należy zakonserwować grubszą warstwą podkładu, aby zabezpieczyć je w wyższym stopniu przed korozją i uszczerbkami mechanicznymi. Gdy podkład epoksydowy wyschnie, możemy przejść do właściwego malowania. Jeśli chcemy uzyskać jednolitą powierzchnię, zwyczajnie nakładamy lakier za pomocą atomizera, lub pędzla. Jeśli jednak chcemy nadać naszym kołom jakiś nietypowy wzór, stosujemy oklejenie taśmami malarskimi.
Taśma malarska to jedno z podstawowych narzędzi lakiernika. W celu stworzenia wzoru na powierzchni lakierowanej, najpierw malujemy ją w docelowy kolor wzoru, po czym po wyschnięciu wyklejamy wzór na jej powierzchni i nakładamy kolor tła. Możemy w ten sposób wylakierować rotor felgi w innym kolorze, niż jej rant i wewnętrzną część. Musimy pamiętać o tym, że nawet najmniejszy ślad pozostawiony na mokrym lakierze może okazać się bardzo trudny do usunięcia, więc podczas usuwania taśm należy zachować szczególną ostrożność i odczekać na doschnięcie lakieru
Sprawdź najlepiej oceniane produkty do pielęgnacji i regeneracji felg !
1. Środek do usuwanie pyłu z klocków hamulcowych, oraz lotnej rdzy - ADBL Vampire Liquid
2. Preparat aktywny, reagujący z zanieczyszczeniami - Synt Chemical Top RIM
3. Produkt przeznaczony do ekstremalnie ciężkich do usunięcia zabrudzeń - Koch Chemie Reactive Wheel
4. Preparat do elementów gumowych - Daniel Washington- MAT KOKPIT
5. Błyszczący dressing do opon - ADBL BLACK WATER
Malowanie felg aluminiowych
W przypadku felg aluminiowych proces wygląda praktycznie tak samo, jak przy malowaniu felg stalowych. Niemniej jednak warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu rantów, śrub (w przypadku felg skręcanych) i innych elementów polerowanych. W przypadku felg skręcanych, możemy rozłożyć całą konstrukcję i wylakierować każdy element z osobna, jednocześnie nie narażając pozostałych na zabrudzenie. Inaczej ta kwestia wygląda w przypadku felg nieskręcanych. Jeśli lakierujemy felgi z rantem polerowanym, musimy pamiętać o pełnym i szczegółowym oklejeniu go taśmami ochronnymi.
Zabrudzone aluminium polerowane będzie wymagało ponownego czyszczenia i polerowania. Po wylakierowaniu felg przy użyciu podkładu i lakieru, a także po ich oschnięciu możemy ostrożnie zdjąć taśmy, pamiętając, aby nie dotknąć nimi lakieru, gdyż mogą pozostawić skazę na niedoschniętej powierzchni.
Jak widać lakierowanie felg nie jest trudną pracą. Możemy przeprowadzić renowację i odświeżenie lakieru na felgach w zaciszu domowym. Jeśli jednak felga jest dość złożona, lub chcemy zapewnić jej najwyższej jakości powłokę lakierniczą, warto pomyśleć o wizycie u profesjonalnego lakiernika, lub o malowaniu proszkowym. Oczywiście poniesiemy koszty, jednak jeśli proces okaże się dla nas zbyt trudny, warto skorzystać z pomocy fachowca.