Skuteczne sposoby na przechowywanie opon ! - poradnik
Za oknem robi się coraz zimniej. Opady deszczu i śniegu dają się we znaki. Na szczęście masz na kołach nowe opony zimowe! Żadna pogoda Ci nie straszna! Ale co z oponami letnimi? Czy przechowujesz je we właściwy sposób?
O ile nie posiadasz opon całorocznych, jesteś zmuszony dokonywać zmiany opon co kilka miesięcy. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na sposób ich przechowywania, gdyż ma to bardzo silny wpływ na żywotność opony i jej użyteczność. Źle przechowywane opony tracą swoje właściwości mechaniczne, ich bieżnik zużywa się nierównomiernie, odkształcają się i z czasem stają się niezdatne do użytku. Co zrobić, aby zapobiec takim sytuacjom? Wystarczy zastosować się do kilku rad, które podamy poniżej.
Jak przechowywać opony bez felg?
Guma powlekająca oponę sama w sobie jest dość elastyczna, jednak utwardzające ją druty i inne dodatki mogą ulegać odkształceniom. Sama guma po długim czasie wywierania na nią ciśnienia w jednym punkcie, również się odkształci i sprawi, że opona będzie podskakiwać, nierównomiernie pęcznieć i w efekcie nie będzie zdatna do jazdy. Najlepszym sposobem na zapobieżenie takiemu obrotowi spraw jest odpowiednie ułożenie opony podczas jej przechowywania. Opony ułożone w stosie, jedna na drugiej, to pierwszy krok do ich odkształcenia! O ile pierwsza opona od góry nie ucierpi na takim sposobie przechowywania, o tyle najniżej położona opona będzie miażdżona przez resztę i powoli zacznie się odkształcać.
Opony powinniśmy postawić na bieżniku jedna obok drugiej. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko odkształcenia. Powinieneś również pamiętać, aby co jakiś czas (np. miesiąc) obrócić opony tak, aby nie stały cały czas na jednym punkcie bieżnika. Pod żadnym pozorem nie wolno Ci wieszać opon na haku. Jest to pierwszy krok do ich odkształcenia przy rancie mocującym oponę na feldze. Istnieje ryzyko, że tak przechowywana opona zacznie tracić powietrze. Możemy jednak zastosować stojak na opony, dzięki czemu ustawisz je w dogodnym dla nas miejscu nie ryzykując ich odkształceniami.
Jak przechowywać opony z felgami?
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku opon nałożonych na felgi. Przechowywanie tak przygotowanych kół sprawia mniej problemów i ryzyko odkształcenia jest mniejsze, jednak musisz pamiętać o pewnych podstawowych zasadach. Pierwsza z nich mówi, aby nie stawiać kół na bieżniku tak jak w wypadku samych opon. Ciężar felgi spoczywającej na rancie opony, może doprowadzić do jej odkształcenia. Felgi można za to powiesić na hakach, gdyż opona nie odkształci się w takiej sytuacji. Można je również ułożyć w stosie, jednak warto wtedy zmniejszyć ciśnienie w oponach do tego stopnia, aby ciężar kół spoczywał na krawędziach felg. Zmniejszy to ryzyko odkształcenia opon.
Jak widać, przechowywanie opon to bardziej złożona kwestia, niż mogłoby się wydawać. Stosowanie powyższych zasad bezpiecznego przechowywania opon pomoże Ci zachować ich żywotność i będą służyć Ci przez dłuższy czas.
TOP 3 najlepszych produktów do pielęgnacji opon >>
1.Preparat do odtłuszczania i czyszczenia opon - ADBL Tire and Rubber Cleaner
2.Środek głęboko penetrujący do ekstremalnych zabrudzeń - RR Customs Car Wash Tire & Rubber Cleaner
3.Preparat do czyszczenia felg i opon - Meguiar's Hot Rims All Wheel & Tire Cleaner