Jak utrzymać lśniący lakier samochodowy po nałożeniu powłoki?
Zdecydowałeś się na aplikację powłoki ceramicznej na samochód? A może dopiero rozważasz, czy warto wybrać tą formę zabezpieczenia lakieru? Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji jesteś, warto abyś wiedział jak utrzymać lśniący lakier samochodowy po nałożeniu powłoki. W tym artykule przedstawimy Ci zalecenia, jak należy dbać o samochód, aby cieszyć się efektami jak najdłużej.
Nie ma wątpliwości, że powłoki ceramiczne zapewniają szereg korzyści. Niesamowity wygląd lakieru, piękny połysk, łatwa pielęgnacja czy czyste auto na dłużej. Kusząco brzmi także okres trwałości takiej powłoki, często jest to 3 lub 5 lat, a czasem nawet więcej. Jednak czy samochód będzie przez cały ten czas wyglądał równie dobrze? Wszystko zależy od nas i od tego jak będziemy dbać o pojazd.
Co zrobić po nałożeniu powłoki na lakier samochodowy?
Co możemy zrobić po aplikacji powłoki na samochód, aby utrzymać jego piękny wygląd? Przede wszystkim, wielu powłok nie powinniśmy myć, ani narażać na nadmierne zabrudzenia przez pierwsze dwa tygodnie po aplikacji. To jeszcze czas, gdy powłoka się utwardza i wiąże z lakierem, aby móc zapewnić długoletnią ochronę.
Jednak co potem? Skoro samochód się nie brudzi, czy można sobie odpuścić mycie lakieru? Zdecydowanie nie! Powłoka, aby mogła prawidłowo działać, musi być regularnie oczyszczana. I w tym przypadku nie wystarczy szybkie mycie na myjni bezdotykowej. Warto przynajmniej raz na dwa tygodnie umyć samochód ręcznie za pomocą dedykowanych preparatów.
Jeśli planujesz samodzielnie myć samochód, w dalszej części artykułu powiemy Ci jak możesz to zrobić. W przypadku, jeśli chcesz oddawać swój samochód na myjnie, powinieneś wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Lakier zabezpieczony powłoką zyskuje większą twardość niż oryginalny lakier, jednak to nie oznacza, że w ogóle się nie rysuje. Dlatego, aby utrzymać lśniący lakier, szczególnie istotne jest jego prawidłowe mycie.
Wybierając myjnie lub studio, gdzie będziesz oddawać samochód na regularne mycie, zwróć uwagę na to jaki poziom usług oferuje dane miejsce. Czy stosują się do poprawnych technik mycia oraz używają chemii dedykowanej do pielęgnacji powłok.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja samochodu z powłoką ceramiczną?
Samochód zabezpieczony powłoką powinniśmy regularnie myć za pomocą dedykowanej chemii oraz akcesoriów. Będzie nam potrzebna do tego piana aktywna i szampon o neutralnym lub lekko kwaśnym pH, rękawica do mycia, ręcznik do osuszania oraz komplet wiader z separatorami (polecamy na przykład produkty marki FIREBALL czy FX PROTECT).
Pierwszym etapem mycia jest zawsze nałożenie piany aktywnej na samochód i dokładne spłukanie pojazdu po kilku minutach. W ten sposób usuwamy luźny brud, który mógłby porysować karoserię. Kolejnym ważnym elementem jest przygotowanie dwóch wiader – jedno z roztworem szamponu do mycia, drugie z czystą wodą do płukania rękawicy. Z trakcie mycia, regularnie płuczemy rękawice w czystej wodzie, aby pozbyć się z niej zabrudzeń przed zanurzeniem w wiadrze z szamponem.
Samochód myjemy zaczynając od górnych elementów, dolne partie zostawiając na koniec. Po dokładnym spłukaniu piany istotnym etapem będzie również osuszenie lakieru dedykowanym ręcznikiem. Unikniemy w ten sposób zacieków oraz śladów po zaschniętej wodzie. Raz na dwa miesiące warto na osuszoną powierzchnię po myciu zaaplikować quick detailer z zawartością SiO2 (np. FIREBALL PIROUETTE). Wspomoże to działanie powłoki, oczyści i odżywi powierzchnię.
Czy serwis powłoki jest potrzebny, aby utrzymać lśniący lakier?
Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem do utrzymania samochodu w pięknym stanie po aplikacji powłoki są regularne serwisy powłoki – najczęściej co rok, w niektórych przypadkach raz na pół roku. Taki serwis odbywa się w studiu, które aplikowało powłokę. Podczas tej usługi lakier samochodu jest dokładnie oczyszczanych ze wszelkich osadów takich jak smoła, asfalt, żywica czy zanieczyszczenia metaliczne lub osady mineralne.
Serwis może przebiegać w różny sposób w zależności od rodzaju powłoki i stanu lakieru. Czasem, jeśli pojawiły się na nim drobne zarysowania, lakier jest delikatnie odświeżany. Z reguły aplikuje się także tak zwany top coat, aby wzmocnić działanie zabezpieczenia. Regularnie przeprowadzane serwisy, pozwolą zachować pełne właściwości powłoki przez cały okres jej trwałości.
Jak widać pielęgnacja samochodu zabezpieczonego powłoką nie różni się znacznie od pielęgnacji każdego innego pojazdu, jeśli zależy nam na jego dobrym wyglądzie. Jednak w zamian otrzymujemy ponadprzeciętny wygląd lakieru, który będzie się utrzymywać przez wiele lat.