Jak wybrać i jak korzystać ze szpachli samochodowej?
Karoseria samochodu narażona jest na uszkodzenia, których możemy nie naprawić samym procesem polerowania. W przypadku korozji lub uszkodzeń mechanicznych powodujących odkształcenie elementów samochodu koniecznie może być zastosowanie szpachli samochodowej. Jak wybrać szpachlę samochodową i w jaki sposób z niej korzystać? Zapraszamy do lektury artykułu!
Co to jest szpachla samochodowa?
Masa szpachlowa składa się z mieszanki poliestrowych żywic i mineralnych wypełniaczy. W zależności od produktu, może zawierać także dodatkowe domieszki innych substancji poprawiających jej właściwości. Sprzedawana jest w metalowych puszkach o różnej pojemności. Ma postać gęstej pasty nakładanej za pomocą metalowej szpachelki.
Szpachli samochodowej powszechnie używa się w lakiernictwie do naprawy elementów karoserii. W przypadku większych uszkodzeń, np. po stłuczce, najpierw należy wyklepać elementy, aby przywrócić im pierwotny kształt, a następnie użyć szpachli do wygładzenia powierzchni. Jeśli naprawiamy części naruszone przez korozję (np. progi), czasem konieczne jest przyspawanie brakującego fragmentu blachy przed przeprowadzeniem naprawy.
Jakie są rodzaje szpachli samochodowej?
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów szpachli samochodowych o różnych zastosowaniach. Jakie są najpopularniejsze produkty? Z pewnością najczęściej używana jest szpachla uniwersalna. Umożliwia precyzyjne uzupełnienie ubytków lakieru i łatwo się ją rozprowadza. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnych powierzchni.
Drugim rodzajem jest szpachla do plastiku, która znakomicie sprawdzi się w naprawach zderzaków i innych plastikowych elementów karoserii. Pozwala na trwałą naprawę uszkodzeń na tworzywach sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem jest także szpachla z pyłem aluminiowym. Dzięki dodatkowi tego składnika wyróżnia się ona podwyższoną odpornością na wysokie temperatury. Świetnie sprawdzi się przy naprawie elementów narażonych na wysokie temperatury takich jak maska, przednie błotniki oraz felgi.
Ostatnim rodzajem szpachli samochodowej, o której warto wspomnieć, jest produkt z dodatkiem włókna szklanego. Taka szpachlówka znajdzie zastosowanie do naprawy miejsc skorodowanych. Ma wyższą wytrzymałość niż tradycyjna szpachla uniwersalna i może być stosowana jako podkład pod inne szpachle.
W jaki sposób korzystać ze szpachli samochodowej?
Naprawa przy użyciu szpachli samochodowej nie jest prosta i w przypadku rozleglejszych uszkodzeń, lepiej oddać samochód do profesjonalnego serwisu. Jednak jeśli chcemy sami podjąć się tego zadania, należy zacząć od dokładnego przygotowania powierzchni, na której będziemy przeprowadzać naprawę.
Do osiągnięcia zadowalających efektów kluczowe jest dokładne usunięcie oznak korozji. Można to zrobić przy użyciu papieru ściernego. Szlifujemy uszkodzone miejsce, a następnie dokładnie oczyszczamy z pyłu i kurzu. Następnie zabezpieczamy obszar przy użyciu neutralizatora rdzy. Zapobiegnie on dalszemu rozwojowi korozji i będzie stanowił podkład pod szpachlówkę. Kolejnym krokiem jest dokładne odtłuszczenie powierzchni.
Szpachlę samochodową staramy się nakładać cienkimi warstwami. W przypadku rozleglejszych uszkodzeń lepiej zastosować kilka cienkich warstw, niż jedną grubą. Wpłynie to pozytywnie na trwałość i jakość naprawy. Po każdej warstwie produkt powinien wyschnąć. Ile schnie szpachla samochodowa? Czas ten może zależeć od użytego preparatu i warunków otoczenia.
Kolejnym krokiem jest utwardzenie i wyszlifowanie masy przy użyciu papierów ściernych. To kolejny ważny etap. Wszelkie nierówności, które powstaną będą później widoczne na polakierowanej powierzchni, więc przydają się tutaj umiejętności oraz doświadczenie. Po wyszlifowaniu szpachli możemy przystąpić do przygotowania elementu do lakierowania.
Naprawa uszkodzeń w serwisie
Jak widać proces szpachlowania wymaga pewnej wiedzy oraz umiejętności. Uszkodzenia powstałe na karoserii w wyniku korozji nie są takie proste w naprawie, dlatego taką usługę lepiej wykonać w profesjonalnym serwisie. Profesjonaliści używający szpachli samochodowej mają swoje sposoby, aby dobrze przygotować powierzchnię do lakierowania i przeprowadzić samo lakierowanie.
Jeśli oddaliśmy samochód na naprawę do serwisu, a chcieliśmy jakoś samodzielnie o niego zadbać, warto rozważyć położenie wosku samochodowego. To przyjemna i prosta czynność dająca wiele satysfakcji, zwłaszcza w trakcie podziwiania efektu końcowego. Lakier zyska piękny połysk i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a jego bieżąca pielęgnacja będzie prostsza.