Ranking preparatów do usuwania smoły
Dla lakieru i nadwozia wielu samochodów największe zagrożenia czyhają w ich najbliższym otoczeniu. Bo co może być bliżej samochodu niż nawierzchnia jezdni. Drobinki kleju, asfaltu, smoły i innych części składowych jezdni i pobocza są niebezpieczne dla lakieru i trudne do usunięcia. Z odsieczą przybywają jednak specjalistyczne środki chemiczne do usuwania tego typu zanieczyszczeń z karoserii i innych elementów – tzw. Tar Removery!
Tar remover to środek o działaniu podobnym do glinek detailerskich. Niemniej jednak jego działanie nie opiera się na wykorzystaniu materiału ściernego, lecz reakcji chemicznej – rozpuszczania. Jest on złożony z substancji aktywnych z mikrocząsteczkami zdolnymi rozbijać i skutecznie usuwać uporczywe zanieczyszczenia.
Tar remover to bardzo przydatny środek ze względu na łatwość i szybkość użycia, a także zadowalający efekt końcowy. Niemniej jednak należy pamiętać o jego właściwym zastosowaniu. Tar remover stosujemy jedynie do wyżej wymienionych zanieczyszczeń. Nie poradzi on sobie na przykład z opiłkami metali czy pyłami zalegającymi głęboko w strukturze lakieru. Tutaj pomóc mogą deironizatory, lub glinki. Po zaaplikowaniu Tar Removera na czyszczoną powierzchnię, pozostawiamy go na kilka minut, aby mogła zajść reakcja chemiczna, która rozbije cząstki brudu. Następnie spłukujemy czyszczoną powierzchnię czystą wodą.
W poniższym rankingu przedstawiamy Państwu najlepsze Tar removery dostępne na polskim rynku. Jako kryteria decydujące o przyznaniu im miejsc w rankingu przyjęliśmy skuteczność, bezpieczeństwo dla materiału i użytkownika, oraz wydajność preparatu.
Preparaty do usuwania smoły - ranking
1. ADBL Tar & Glue Remover
Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje ADBL Tar & Glue Remover 1L zestaw. Jest on całkowicie bezpieczny dla czyszczonych powierzchni, a przy tym piekielnie skuteczny i wydajny. Już najmniejsza dawka tego środka pozwala na dokładne doczyszczenie pokrytego brudem elementu. Reakcja zachodzi w pełni już po 2 minutach, a po opłukaniu powierzchni wodą pod ciśnieniem, możemy się cieszyć czystym, wolnym od lepkich zanieczyszczeń samochodem.
2. Prickbort MAC Serien
Na drugim miejscu uplasował się środek Prickbort (najczęściej stosowany do usuwania smoły), produkowany przez szwedzką firmę MAC Serien. Prickbort jest naturalny i w pełni przyjazny środowisku, co nie zmniejsza jego skuteczności. Jest on jednym z najskuteczniejszych środków dostępnych na rynku i cieszy się uznaniem detailerów z całej Europy.
3. ADBL – Tar & Glue Remover
Trzecie miejsce objął środek produkowany przez firmę ADBL – Tar & Glue Remover. Świetnie radzi sobie z tłustymi nalotami i elementami nawierzchni. Tar & Glue Remover nie zawiera toksycznych węglowodorów aromatycznych, więc jest bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i samego użytkownika.
4. Nielsen Tar & Glue Remover
Miejsce czwarte w rankingu objął Nielsen Tar & Glue Remover. Środek ten jest niesamowicie silny i radzi sobie z nawet najbardziej uciążliwymi osadami na karoserii. Przy jego użytkowaniu trzeba być jednak bardzo ostrożnym i pamiętać o wszystkich środkach bezpieczeństwa. Zaczyna reagować już po minucie i wymaga wysokiej atencji ze strony użytkownika, natomiast radzi sobie z dosłownie każdym zanieczyszczeniem.
5. ValetPRO Citrus Tar and Glue Remover
Kolejny na liście jest ValetPRO Citrus Tar and Glue Remover, który poza formułą, która rozpuszcza uciążliwe zanieczyszczenia, posiada także przyjemny, cytrusowy zapach, który umili pracę detailera. Nie zawiera silikonu i wytwarzany jest z naturalnych olejków, w tym pozyskanych ze skórki pomarańczy.
6. Autoglym Intensive Tar Remover
Kolejnym produktem w rankingu jest Autoglym Intensive Tar Remover. Jest on skutecznym środkiem, ale też charakteryzuje go wysoka uniwersalność. Można go stosować zarówno na zewnątrz, jak i w środku samochodu. Skutecznie usunie ślady smoły z lakieru, ale też poradzi sobie z tłustymi plamami, czy śladami gumy na tapicerce.
7. Eulex produkcji Koch Chemie
Siódme miejsce rankingu przypadło środkowi Eulex produkcji Koch Chemie. Środek ten sprawnie usuwa zanieczyszczenia z lakierów, szkła, ceramiki, metalu i innych odpornych na rozpuszczalniki powierzchni, natomiast nie nadaje się do oczyszczania poliakrylu, poliwęglanu, czy innych tworzyw sztucznych.
8. 4Detailer Ta r& Glue Salvation
Następny w kolejce jest 4Detailer Tar & Glue Salvation. Środek ten posiada neutralne pH i powstał na bazie parafiny i alkoholi tłuszczowych, więc nie stanowi zagrożenia dla powierzchni takich jak lakiery, czyste aluminium, czy tworzywa sztuczne. Łączy bezpieczeństwo z zadowalającą skutecznością.
9. TARX od CarPRO
Miejsce dziewiąte należy do preparatu TARX od CarPRO. Środek ten poza dobrymi właściwościami czyszczącymi, charakteryzuje się również fluorescencyjną formułą, która pomaga w lokalizowaniu go na powierzchni samochodu. Minusem jest cena.
10. Shiny Garage Green Tar&Glue
Na ostatnim miejscu rankingu uplasował się Shiny Garage Green Tar&Glue, również wykorzystuje mieszankę alkoholi tłuszczowych i olejków cytrusowych. Z jednej strony gwarantuje to odpowiednią siłę czyszczącą, z drugiej daje przyjemny zapach, który umila pracę z preparatem. Minusem są ciągle zmieniające się wersje tego produktu.
Podsumowanie
Bezapelacyjnym liderem rankingu jest Tar Remover marki ADBL. Jest wydajny, bezpieczny i niezawodny. Czy można chcieć czegoś więcej od środka czyszczącego? Drugim godnym wyróżnienia środkiem jest Prickbort, który utrzymuje wysoką jakość środka czyszczącego połączoną z formułą całkowicie nietoksyczną dla otoczenia i użytkownika. Ostatnie miejsce na podium przypada tar removerowi produkcji Cleantech, który również łączy wysoką efektywność z nietoksyczną formułą i gwarantuje wysoki stopień bezpieczeństwa.